Важлива інформація

Все про ритуальні послуги
віж ЕКОНОМ ДО VIP-похорон
Свидетельство о смерти
Які документи потрібні для похорону
Родительские субботы в 2022 году
Батьківські суботи. Православний календар. Поради та заборони
Прорахунок поминальних днів

*Першим днем вважається день смерті

26 Листопада, 2019

Батьківські суботи. Таблиця поминальних субот у 2020 році

Пам’ять про покійних рідних постійно живе в серцях близьких. Для особливого збереження пам’яті про померлих в календарі православних свят є спеціальні дні, в які церковнослужителі рекомендують молитися про покійних.

Батьківські дні або поминальні суботи так називаються з давніх часів, коли тільки з’явилася традиція в храмах чинити молитви за спочилих християн. Також традиція рекомендує відвідувати кладовища. За назвою «батьківська» зрозуміло, що спершу люди поминають померлих батька і матір, а також згадують у молитві і про інших родичів, близьких і друзів.

Зміст:

Православний календар

 

православний календар 2020 р

Православний календар

Календар православних дат наповнений перехідними і постійними святами. Є тут місце і для батьківських поминальних субот – особливих днів, коли в пам’ять про покійних моляться і роблять добрі справи. Поминальні суботи хоча і не мають постійної дати, вони переходять щорічно, але нерозривно пов’язані з великими православними святами – Великоднем і Трійцею. В залежності від дати цих свят відраховується певна кількість тижнів і позначаються батьківські дні.

Дати поминальних субот

таблиця поминальних днів

Православний календар у 2020 році має вісім батьківських субот, якщо враховувати день поминання померлих воїнів. Перша припадає на останню суботу лютого і носить назву Вселенської м’ясопусним або Малої масницею. Ще три дати в березні – це 14, 21 і 28 березня – суботи другої, третьої і четвертої седмиці (тижня) великоднього посту. Для поминання батьків призначена і Радониця, яка наступного року припадає на 28 квітня.

Традиційно в день поминання воїнів 9 травня можна згадати і батьків, також роблять це в Троїцьку суботу 6 червня і Дмитрівську суботу, припадає на 7 листопада. В кожну з цих дат, крім Радониці, можна ходити в храм і на місце поховання покійного. Детальніше зорієнтуватися можна за календарем, представленим вище.

Таблиця поминальних днів

22 лютогоВселенська м’ясопусна субота, яка відзначається за 8 днів до початку Великоднього посту. Друга назва цього дня – Мала Масляна. У цей день моляться за всіх покійних.
14 березняДати випадають на другу, третю і четверту суботи поста. Наявність спеціальних виділених дат під час посту пов’язано з тим, що не можна зазначати календарні третій, дев’ятий і сороковий день після смерті, тому родичі покійних можуть пом’янути їх виключно в ці дні.
21 березня
28 березня
28 квітняЦей день називається Радониця. По суті він є святом, хоча і пов’язаний з такою сумною подією, як поминання пішов від нас людини. На Радоницю прийнято готувати добротну вечерю, але поминають людину не на кладовищі, а вдома, щоб не вторгатися в світ мертвих.
6 червняВселенська Троїцька субота пов’язана з необхідністю відвідувати церкву і могилу покійної людини. Її прикрашають зеленню. Це головний день, коли поминаються душі всіх померлих людей.
7 листопадаДмитрівська батьківська субота, протягом цього дня в храмах служаться панахиди. Вдень необхідно ходити на кладовищі, а ввечері-зібрати родичів за вечерею і пом’янути померлих.

Православні поминальні дні в 2020 році

Поминальні дні в календарі православних свят-особлива дата. Саме в ці дні родичі поминають тих, хто пішов з життя. Батьківські суботи мають свої особливості та рекомендації щодо відвідин кладовищ, церкви, організації поминального обіду.

Вселенська м’ясопустна батьківська субота

Першою в році є Вселенська батьківська субота м’ясопусна. У цей день прийнято поминати всіх померлих християн, тобто молитися можна не тільки за своїх батьків, але і за друзів і близьких. Поминальний день в черговий раз говорить про спасіння душ, адже живі повинні молитися за тих, хто вже покинув цей світ.

Поминальна субота обов’язково супроводжується ритуальною трапезою, головною стравою якої є кутя. Її готують з пшениці з медом. Якщо пшениці немає, крупу замінюють рисом або перловкою. Приготовану страву необхідно віднести до Церкви і освятити на панахиді.

Батьківські суботи Святої Чотиридесятниці

Свята Чотиридесятниця-це дні Великого посту, в які Церква особливо закликає здійснювати покаяння і подбати про благодійність для ближніх. Оскільки в седмичні дні посту заупокійні Літургії не проводяться, то для поминання покійних виділено спеціально три суботи.

Радониця

На 9-й день після Великодня православні відзначають Радоницю. Цей поминальний день в 2020 році припадає на 28 квітня. У поминальний день після богослужіння ввечері відбувається панахида з великодніми піснеспівами. На Радоницю не рекомендовано ходити на кладовища, служителі церкви відзначають, що не потрібно турбувати душі покійних саме в цей день. Тим більше-залишати там їжу, алкогольні напої, поминати померлих на могилах.

На Радоницю рекомендується сходити до церкви. Тут необхідно помолитися за душі покійних, при цьому молитва буде благочестивої і чистою, адже церква не вимагає приношення дарів. Найголовніше – подати записку з ім’ям покійного для поминання на проскомідії. Звичайно ж, не заборонені і дари для церкви. При бажанні можна принести їжу і кагор і освятити продукти.

Троїцька батьківська субота

Напередодні святої П’ятидесятниці також відбувається заупокійне богослужіння. Правильно пом’янути покійних в цей день-прийти до церкви з раннього ранку і помолитися на Божественній Літургії. Перед Літургією пишеться записка з ім’ям одного або декількох людей і подається в храм. Молитва може бути не тільки за батьків або близьких родичів, але і всіх померлих, яких хочеться згадати.

Після відвідування храму дозволяється їздити на кладовищі для індивідуальних поминок. Приватна панахида на кладовищі – це час єднання з душами близьких. Тут необхідно помолитися про їхні душі, але піти з могили зі світлими думками, оскільки наступного дня настане свято Трійці.

Дмитрівська батьківська субота

Дмитрівська батьківська субота традиційно пов’язана з ім’ям Дмитра Солунського і святкується в кінці жовтня – початку листопада. Дата перехідна. У батьківську суботу рекомендовано відвідувати церкви, замовляти панахиди або літургії і влаштовувати поминальні трапези.

На Дмитрівську суботу православні християни моляться про померлі душі, але переважно це батьки. Якщо в цей день храм відвідати не можна, то зробити молитву можна як вдома, так і на кладовищі.

Поминальні дні в березні

Поминальні дні в березні пов’язані з Великим Постом. Це три суботи. Йдуть підряд і в 2020 році вони припадають на 14, 21 і 28 березня. Оскільки Великдень є перехідним святом, то і дати березневих батьківських субот щороку змінюються. У першу суботу рекомендовано сходити в храм і помолитися за душі померлих, а також відвідати могили і прибратися там.

У цей день прийнято пекти млинці. Перший залишають для померлого, а інші їдять в колі сім’ї. Рекомендовано невелику частину принести в храм або роздати бідним.
Друга і третя батьківські суботи повинні бути ознаменовані літургією. Побувавши на Літургії, родичі моляться за покійних, а також просять відпустити гріхи. Рекомендовано приносити до церкви невеликі гостинці, в основному це солодощі, які потім роздають нужденним людям.

Відвідавши церкву, можна сходити на кладовищі. Якщо прибирання могили була незавершеною, саме час привести її в порядок, щоб в кінцевому підсумку до великого свята все було прибрано. Найважливіша мета трьох березневих субот-робити благі справи.

Поминальні дні в червні

На червень припадає Троїцька субота. В цей день з ранку проводиться Божественна літургія, а після неї – панахида. Особливість червневої суботи в тому, що можна молитися не тільки за тих, хто помер своєю смертю, а був убитий або пропав без вісті. Це дуже важливо, щоб душі померлих знайшли мир і спокій, а їх близькі пам’ятали про них і просили Господа про прощення і спасіння душі тих, хто передчасно пішов і не зміг покаятися в гріхах перед смертю.

Поминальні дні у жовтні

У жовтні поминальні дні пов’язані з Дмитрівською батьківською суботою. Часто цей день випадає на кінець місяця, але в 2020 році це початок листопада. Це остання батьківська субота в рік. У цей день в церкві служать Парастас і моляться про померлих.

Відзначати батьківські суботи – святий обов’язок кожного християнина. В цьому ми виявляємо любов до ближнього, підтримуємо пам’ять про померлих і духовний зв’язок з ними. В церкві для цього є цілий ряд ритуальних богослужінь, а також рекомендовано молитися і на могилах покійних.

Що можна робити в батьківську суботу

Батьківські суботи мають чітке призначення – поминання померлих, тому на деякі «мирські» види діяльності може бути накладена заборона. Віруючі найчастіше хочуть знати обмеження з приводу роботи, хрещення, прибирання і причастя.

Чи можна працювати в батьківську суботу

Працювати в батьківську суботу не заборонено, проте священики наполягають на тому, щоб було виділено час і для походу до церкви. Вкрай важливо вранці прийти в храм, подати записки за покійних і вже потім можна вирушати на роботу. Якщо можливості сходити до церкви немає, то можна прочитати молитву і на роботі, але обов’язково приділити духовну увагу покійним. Не треба працювати на городі – за повір’ями, посаджені рослини не виростуть і не будуть плодоносити.

Чи можна топити лазню в батьківську суботу

У батьківську суботу розпалювання лазні заохочується. Для слов’ян чистими днями вважалися четвер і субота – в ці дні найчастіше ходили в лазню. Мало того, після купання необхідно залишити віник в лазні для покійних – така традиція. Про це свідчать історичні джерела.

Чи можна прибирати в будинку

Церква негативно ставиться до прибирання в будинку в батьківську суботу. Вважається, що свято необхідно зустріти вже в чистому будинку, а ось в батьківську суботу не потрібно зв’язуватися з брудом – це неповага до пам’яті померлих. Тому миття підлог, чищення килимів, прання повинні бути перенесені на інший час. Зрозуміло, що дрібне прибирання в будинку, наприклад, миття посуду і прибирання зі столу після трапези, допустимі.

Чи можна хрестити в батьківську суботу

Обмежень щодо хрещення дитини в батьківську суботу немає. Втім, немає обмежень і на інші дні, пости і навіть великі свята. Хрещення вважається дуже важливим обрядом і має бути проведено першочергово, не дивлячись на дату. Єдине, про що потрібно думати заздалегідь домовитися про час проведення обряду, щоб не потрапити на літургію і не чекати довго.

Чи можна причащатися в батьківську суботу

Причащання церквою рекомендується робити один-два рази на місяць, але найкраще відвести для цього обряду неділю, а не суботу. У цей день священики більш вільні, та й в храмі менше людей, щоб відчувати себе більш комфортно.

Неоціненна допомога, яку можуть надати живі родичі померлим-це часті молитви за упокій. Душі померлих, на думку церкви, повинні упокоїтися саме завдяки постійним молінням живих людей. Батьківські суботи стають проявом того, що про померлих пам’ятають, причому рекомендовано читати молитви не тільки в батьківські дні, але і щодня.

Комплексна допомога в організації та проведенні похорону. Недорого.
Телефонуйте цілодобово!
+38 (044) 466-7868 +38 (067) 767-7788 +38 (063) 943-8833

таблиця поминальних днів