Важлива інформація

Все про ритуальні послуги
віж ЕКОНОМ ДО VIP-похорон
Ритуальные обряды в разных странах мира
Ритуальні обряди в різних країнах світу. Похорон в православ'ї, католицизмі, мусульманстві, іудаїзмі
поминальный календарь
Православний календар поминальних днів (2020 рік). Таблиця поминальних субот. Православні поминальні дні в 2020 році.
Похоронные обряды славян
Обряд поховання має специфічні особливості в кожній релігії. Вони можуть по-різному сприйматися народами всього світу. Всі знають, що рано чи пізно смерть наздоганяє кожну людину.
Прорахунок поминальних днів

*Першим днем вважається день смерті

Листопад 27, 2018

Батьківські суботи в 2019 році

Батьківські суботи в православ’ї створені спеціально для того, щоб зберігати пам’ять про померлих. Шанувати пам’ять повинні в першу чергу найближчі родичі покійного, але у вселенські поминальні суботи молитися потрібно про всіх померлих.

Зміст:

Таблиця поминальних днів 2019 року

Календар на 2019 рік містить кілька таких поминальних днів. В таблиці можна подивитися дати, коли випадають батьківські суботи:

2 березняВселенська м’ясопусна субота, яка відзначається за 8 днів до початку Великоднього посту. Друга назва цього дня – Мала Масляна. У цей день моляться за всіх покійних.
23 березнядати випадають на другу, третю і четверту суботи поста. Наявність спеціальних виділених дат під час посту пов’язано з тим, що не можна зазначати календарні третій, дев’ятий і сороковий день після смерті, тому родичі покійних можуть пом’янути їх виключно в ці дні.
30 березня
6 квітня
7 травняЦей день називається Радониця. По суті він є святом, хоча і пов’язаний з такою сумною подією, як поминання пішов від нас людини. На Радоницю прийнято готувати добротну вечерю, але поминають людину не на кладовищі, а вдома, щоб не вторгатися в світ мертвих.
15 червняВселенська Троїцька субота пов’язана з необхідністю відвідувати церкву і могилу покійної людини. Її прикрашають зеленню. Це головний день, коли поминаються душі всіх померлих людей.
2 листопадаДмитрівська батьківська субота, протягом цього дня в храмах служаться панахиди. Вдень необхідно ходити на кладовищі, а ввечері-зібрати родичів за вечерею і пом’янути померлих.

Значення батьківських субот у православ’ї

Батьківські суботи в православ’ї настільки щільно перемішалися з Вселенськими, що на практиці днів поминання, покійних набагато більше. Крім зазначених вище батьківських субот, покійних поминають на третій день, дев’ятий день, сороковий день і на річницю. Як правило, на наступний рік поминають тільки на річницю смерті.

Значення батьківської суботи дуже велике. В першу чергу православ’я говорить про пам’ять про померлих родичів, батьків, братів і сестер, тому дні поминання і отримали назву батьківські суботи. У Вселенські поминальні дні – М’ясопусну і Троїцьку суботу – прийнято поминати не тільки родичів, але і взагалі всіх померлих.

Це нагадує людині про те, що життя на землі коротке і потрібно нести пам’ять про родичів, подаючи тим самим приклад дітям. Тільки тоді душа знайде спокій після смерті. Завдяки цьому батьківські суботи пов’язують цілі покоління, і діти шанують пам’ять родичів до кількох колін.

Православний календар батьківських субот

calendar_2019_vek

Дати поминальних субот

Поминальні суботи в 2019 році випадають на такі дати:

  • 2, 23, 30 березня;
  • 6 квітня;
  • 7, 9 травня;
  • 15, 29 червня;
  • 31 серпня;
  • 2 листопада.

Дмитрівська батьківська субота

Дмитрівська батьківська субота в календарі знаходиться в безпосередній близькості до свята св. великомученика Дмитра Солунського. За історичними даними, вона почала відзначатися після битви на Куликовому полі, де загинуло понад 250 тисяч осіб, і спочатку була присвячена пам’яті померлим саме в цій битві, але поступово стала значущим днем для всіх православних.

З тих пір щосуботи перед днем пам’яті Д. Солунського слов’яни відзначали поминальний день, причому не тільки за загиблих в битвах, а й інших покійних родичів. Ця дата міцно увійшла в церковну практику і стала батьківською суботою.

Правильна поведінка в поминальні дні

У батьківську суботу необхідно відвідувати могили померлих, ходити до церкви, служити панахиди на цвинтарі, замовляти заупокійні літії і поминати трапезою. Моляться в Дмитрівську суботу переважно про душі померлих родичів.

При неможливості відвідати церкву обов’язково моляться вдома, читаючи Молитву про покійних. При читанні молитви можна використовувати помянник – спеціальну маленьку книжечку (можна блокнот), в якому записані імена всіх покійних родичів, яких потрібно згадати в молитві.

Церковне поминання починається з приходу до церкви напередодні батьківського дня, тобто в п’ятницю ввечері. В цей час читається парастас – велика панахида, присвячена поминання померлих. Заупокійна Літургія відбувається наступного дня вранці, після неї служиться загальна панахида. До церкви на Літургію і парастас подаються записки з іменами покійних родичів (в родовому відмінку). На канон кладуться пожертвування-все, крім м’яса і спиртного.

Що можна робити в батьківську суботу

Батьківські суботи мають чітке призначення – поминання померлих, тому на деякі «мирські» види діяльності може бути накладена заборона. Віруючі найчастіше хочуть знати обмеження з приводу роботи, хрещення, прибирання і причастя.

Чи можна працювати в батьківську суботу

Працювати в батьківську суботу не заборонено, проте священики наполягають на тому, щоб було виділено час і для походу до церкви. Вкрай важливо вранці прийти в храм, подати записки за покійних і вже потім можна вирушати на роботу. Якщо можливості сходити до церкви немає, то можна прочитати молитву і на роботі, але обов’язково приділити духовну увагу покійним. Не треба працювати на городі – за повір’ями, посаджені рослини не виростуть і не будуть плодоносити.

Чи можна топити лазню в батьківську суботу

У батьківську суботу розпалювання лазні заохочується. Для слов’ян чистими днями вважалися четвер і субота – в ці дні найчастіше ходили в лазню. Мало того, після купання необхідно залишити віник в лазні для покійних – така традиція. Про це свідчать історичні джерела.

чи можна прибирати в будинку

Церква негативно ставиться до прибирання в будинку в батьківську суботу. Вважається, що свято необхідно зустріти вже в чистому будинку, а ось в батьківську суботу не потрібно зв’язуватися з брудом – це неповага до пам’яті померлих. Тому миття підлог, чищення килимів, прання повинні бути перенесені на інший час. Зрозуміло, що дрібне прибирання в будинку, наприклад, миття посуду і прибирання зі столу після трапези, допустимі.

Чи можна хрестити в батьківську суботу

Обмежень щодо хрещення дитини в батьківську суботу немає. Втім, немає обмежень і на інші дні, пости і навіть великі свята. Хрещення вважається дуже важливим обрядом і має бути проведено першочергово, не дивлячись на дату. Єдине, про що потрібно думати заздалегідь домовитися про час проведення обряду, щоб не потрапити на літургію і не чекати довго.

Чи можна причащатися в батьківську суботу

Причащання церквою рекомендується робити один-два рази на місяць, але найкраще відвести для цього обряду неділю, а не суботу. У цей день священики більш вільні, та й в храмі менше людей, щоб відчувати себе більш комфортно.

Неоціненна допомога, яку можуть надати живі родичі померлим-це часті молитви за упокій. Душі померлих, на думку церкви, повинні упокоїтися саме завдяки постійним молінням живих людей. Батьківські суботи стають проявом того, що про померлих пам’ятають, причому рекомендовано читати молитви не тільки в батьківські дні, але і щодня.