Важлива інформація

Все про ритуальні послуги
віж ЕКОНОМ ДО VIP-похорон
Батьківські суботи. Таблиця поминальних субот у 2021 році. Православний календар
Ритуальные обряды в разных странах мира
Ритуальні обряди в різних країнах світу. Похорон в православ'ї, католицизмі, мусульманстві, іудаїзмі
поминальный календарь
Православний календар поминальних днів (2020 рік). Таблиця поминальних субот. Православні поминальні дні в 2020 році.
Прорахунок поминальних днів

*Першим днем вважається день смерті

Вересень 19, 2021

Правила поховання тіла у Татар

У кожного народу свої звичаї і традиції поховання небіжчика. Татари сповідують іслам, а значить, обряд похорону у татар проходить за мусульманськими звичаями. У цьому заході бере участь не тільки сім’я небіжчика, а й близькі родичі і сусіди. У кожного з них є своя роль при організації проводів людини в останню путь.

Загальний порядок похорону у татар: особливості

У мусульман прийнято готуватися до смерті ще за життя. Літні люди часто відкладають на цей випадок необхідні предмети, навіть збирають таємні заощадження зі своїх пенсій.

Щоб молодші члени сім’ї: діти і невістки не упустили нічого важливого, періодично їм розповідають про те, як проходять похорони у татар і про що необхідно подбати. Близькі намагаються враховувати ці настанови, коли літній чолочек відходить в інший світ. Наприклад, літня людина може сам підказати, кому яку саадака дарувати, кого впускати на обмивання тіла і чим віддячити їм за це. Саадака-арабське слово, яким позначається невеликий безоплатний дар в Ісламі.

Однак в житті нерідкі випадки, коли вмирають і молоді. В цьому випадку похорон Татарів підкоряються загальноприйнятим звичаям.

Підготовка до похорону

Якщо людина важко хворий в своєму будинку і його смерть ймовірна, то його вдень і вночі не залишають одного. Згідно ісламської релігії, кожен мусульманин перед смертю відчуває передсмертну агонію-це муки покидання душі тіла. Агонія може тривати від декількох хвилин до декількох днів. У цей час важлива присутність поруч людини, яка вміє читати сури з Корану. Вважається, це полегшує випускання душі.

У муках агонії людина відчуває спрагу. Необхідно змочувати його губи вологим рушником або серветкою. В іншому випадку він може випити воду з рук демона смерті, що вважається неприпустимим для мусульманина. Якщо агонія сильна, безперервно читають Сури з Корану, а в будинку прийнято дотримуватися тиші. У момент виходу душі з тіла також читається спеціальна сура – “Ар Рад”, “грім” або найбільша Сура ісламу – “Ясін”.

Подібне практикується на похоронах у кримських татар та інших мусульманських народів.

Після цього укладають людини в правильному положенні: закривають повіки, прибирають подушку з-під голови і кладуть рушник, вирівнюють руки і ноги. Ноги іноді перев’язують, щоб ступні залишилися з’єднаними, руки складають уздовж тіла. Після цього читав молитву виходить у двір і констатує факт смерті. З цього моменту члени сім’ї починають підготовку.

Що потрібно в мусульманських похоронних звичаях враховувати? Сусіди, родичі та інші знали небіжчика люди не повинні чекати запрошення на похорон. Вважається хорошим тоном прийти в будинок небіжчика відразу, як тільки стає відомо про його смерть і запропонувати свою допомогу в організації похорону.

Підготовчі процеси ведуться в декількох напрямках:

 • Підготовка небіжчика;
 • Підготовка могили;
 • Закуп обов’язкових атрибутів;
 • Турбота про близьких небіжчика.

Розглянемо кожен пункт детально.

Підготовка небіжчика

Небіжчика укладають на тверду поверхню посередині кімнати, на голову кладуть рушник, тіло покривається матерією, особа залишається відкритим. Узголів’я повинно бути звернено до Каабі-Священного каменю мусульман в Мецці. На груди небіжчика кладуть ножиці або будь-який металевий предмет. Це старовинне татарське повір’я, згідно з яким злі духи не наближаються до металу. Дзеркала в будинку навішуються темною матерією.

Похорон мусульман-татар і традиції забороняють наступне:

 • Гучне голосіння і оплакування;
 • Що кажуть татари на похоронах? Тут важливі заборони: сидять біля небіжчика не повинні вести розмови про мирське;
 • Заборонений гучний сміх;
 • Вживання спиртних напоїв;
 • Жінкам-перебувати без головного убору;
 • Об’їдати сім’ю небіжчика і обтяжувати турботами;
 • Не можна нести квіти на похорон татарам. Носіння як живих, так і штучних квітів в ісламі вважається єрессю.

На похоронах у мусульман-татар гості, які приходять попрощатися з небіжчиком, при бажанні можуть підійти до тіла і сказати добрі слова. Поки люди приходять прощатися з людиною, в іншій кімнаті жінки шиють «кафан» – спеціальне вбрання з білої матерії.

Кафан шиється з савана-білої матерії не менше 15 метрів. Його обов’язково шиють вручну, стежки повинні бути без вузлів. Кафан для чоловіків складається з сорочки і фартуха, для жінки додатково шиють хустку для прикриття волосся.

Мусульманські похорони у татар припускають поховання найближчим часом.  Згідно Ісламу, душа небіжчика якомога швидше повинна опинитися в іншому світі. Але поки його тіло знаходиться на землі, він не може піти далеко від свого тіла. Тому, якщо людина померла рано вранці, то його намагаються поховати вдень. Якщо помер вночі, то поховати бажано в першій половині наступного дня.

Винятки можуть робити, якщо хтось із близьких небіжчика їде з іншої країни, а небіжчик перед смертю дуже хотів побачити цю людину. В цьому випадку можуть відкласти похорон на деякий час. Але після того як прибув очікуваний чоловік, йому дають кілька хвилин на прощання, потім забирають тіло на поховання.

Що татари одягають на похорон?  Згідно шаріату неприпустимо носіння спеціального темного одягу на похорон. Одяг близьких в цілому не має значення. Якщо в якійсь місцевості є свої звичаї з цього приводу, то це лише формальність. Обов’язкова умова по Ісламу-покриття голови.

Ритуал обмивання небіжчика

Ритуальне обмивання проводиться згідно зі звичаями похорону у татар. А вони підкоряються приписам релігії Іслам. Згідно Ісламу, при обмиванні тіла повинні бути присутніми мінімум три людини.

При обмиванні жінки її тіло покривають тонкою матерією, у чоловіків покривають геніталії. Вода для обмивання повинна бути теплою. Відро з водою не кладуть на підлогу, використовують дерев’яну підставку або рушник. У воду зачитуються Сури з Корану. У неї можна додавати рослини або трави з приємним ароматом.

Правила похорону у татар рекомендує омиваючим використовувати рукавички або рукавиці, щоб руками не торкатися тіла небіжчика. Воду черпають з відра і тричі ллють спочатку на праву сторону тіла, потім на ліву. Потім миють волосся і вушні раковини. Використання шампуні, мила та інших засобів залежить від стану тіла. Якщо людина померла від хвороби, з нього лізе шкіра або волосся, то ретельне обмивання необов’язково. В цьому випадку обливання водою вважається достатнім. Літні люди часто за життя набувають своє улюблене мило для обмивання, мусульманські духи без вмісту спирту та інші пахощі для цього випадку.

Після обмивання тіло одягають в кафан. Для переміщення використовують спеціальну дерев’яну носилку – “тобут”. Тобут зберігається в мечеті. Перед відправкою в могилу зачитується Джаназа-молитва за участю чоловіків. Мулла зачитує спеціальні Сури з Корану. В кінці молитви він звертається присутнім і запитує, чи мав борги покійний перед будь-ким із членів цього товариства? Якщо хтось відповість так, то виплату боргів бере на себе хтось із близьких покійного. Тіло до могили доставляють на транспорті або без, Якщо кладовище недалеко.

У процесі поховання жінки не беруть участь. Вони не ходять на кладовище, проводжають небіжчика до дверей будинку. Похорон у жінок-татар і похорон у чоловіків-татар принципових відмінностей не мають. Різниця лише в процесі обмивання. Якщо небіжчик-чоловік, то його омивають чоловіки, якщо жінка, то в процесі беруть участь тільки жінки. У виняткових випадках допускається обмивання тіла дружини чоловіком або тіла чоловіка дружиною.

Підготовка могили

Похорон у татар і могили відрізняються від християн. Зазвичай це поглиблення в три метри з бічною нішею. Тіло укладаються в бічну нішу. Вона має віконце, яке після приміщення небіжчика покривається цеглою. Поверхня в могильній ніші викладається цеглою або саманом – сухим сіном. Мусульман ховають без труни. У деяких випадках використовують дерев’яні ящики без кришки на весь зріст людини.

Обряд похорону у татар передбачає копання могили могильниками – це можуть бути працівники ритуальної компанії або працівники кладовища. Свіжоскопану могилу не залишають ні на хвилину. Якщо є необхідність відійти, то в нього кидають сокиру або лопатку – вважається, присутність металу відлякує заселення могили нечистими духами.

Згідно похоронним традиціям у татар, тіло опускають в могилу ногами вниз. Кілька чоловіків спускаються в могилу, щоб щільно розташувати тіло в ніші. Узголів’я тіла повинно бути в бік Кааби. У деяких місцевостях практикується поховання в положенні сидячи. Вважається, такий стан полегшує небіжчику пройти розпитування ангелів в могилі.

Як проходять похорони у мусульман-татар після поховання тіла? Після розміщення тіла чоловіка залишають могилу, мулла зачитує сури з Корану і першим кидає жменю землі. Потім в могилу пирскають воду. Це символічний акт гасіння пекельного вогню, який загрожує кожному грішному мусульманину. Потім кидають по жменьці землі кожен з учасників похоронної процесії. Після цього могильники швидко закопують могилу, зібравши землю у високу гірку над нею. По завершенні закапування ще раз зачитується Сура з Корану і чоловіки йдуть, не озираючись назад. При бажанні близькі небіжчика можуть залишитися біля могили на час, щоб читати молитву за упокій душі.

Поминальні заходи

Є поминальні дні у татар після похорону. Перша поминальна трапеза проводиться на 3 день, потім на 40, на 52 день і остання – через рік після смерті людини. На поминках збираються родичі, друзі і сусіди небіжчика. З частувань подається суп з локшиною, випічка, сухофрукти та інша халяльна їжа. На похоронах пити спиртні напої суворо заборонено. Також мусульмани не носять і не вживають їжу на кладовищі.

Комплексна допомога в організації та проведенні похорону. Недорого.
Телефонуйте цілодобово!
+38 (044) 466-7868 +38 (067) 767-7788 +38 (063) 943-8833