Важлива інформація

Все про ритуальні послуги
віж ЕКОНОМ ДО VIP-похорон
Свидетельство о смерти
Які документи потрібні для похорону
Родительские субботы в 2022 году
Батьківські суботи. Православний календар. Поради та заборони
Прорахунок поминальних днів

*Першим днем вважається день смерті

22 Грудня, 2020

Батьківські суботи в 2021 році

У православ’ї дуже трепетно ставляться до пам’яті покійних. Люди не тільки бережуть пам’ять про близьких, які покинули цей світ, а й регулярно замовляють молебні і панахиди. Родичі відвідують кладовища, стежать за оздобленням могил. Тому в православ’ї виділено вісім особливих днів, коли віруючі можуть помолитися про душі покійних родичів і близьких людей. Поминальні суботи – перехідні дати, в зв’язку з чим поминальні дні проводять в різні числа щорічно.

Зміст:

Батьківські суботи – значення в православ’ї

У християнській релігії поминальні дні мають особливе значення. Всі парафіяни можуть напередодні передати записку з проханням про молитву про покійного близьку людину при читанні Літургії. Історія встановлення цих свят різна. Версій, чому поминальні дні називають саме батьківськими, теж багато:

  • В першу чергу діти завжди поминають померлих батьків;
  • Померлі здебільшого є нашими предками, тобто батьками;
  • Найголовніший Молитовний обов’язок кожної людини перед його батьками, а тому молитися в будь-якому випадку потрібно спершу за батьків.

Вселенська м’ясопусна батьківська субота відома з другого пришестя Христа. Напередодні Страшного Суду православні поминають всіх покійних, починаючи з Адама. Саме тому це свято називається Вселенським – поминати потрібно абсолютно всіх, навіть якщо немає родинних зв’язків.

Дмитрівська батьківська субота наймолодша серед усіх інших. Її встановив князь Дмитро Донський після битви на Куликівському полі. Таким чином князь шанував пам’ять всіх загиблих в тому бою воїнів.

Православний календар

Батьківські суботи в 2021 році випадають на 8 і 27 березня, 3 і 10 квітня, 9 і 11 травня, 19 червня і 6 листопада. Щоб не пропустити ці важливі дати, варто їх відразу відзначити в своєму календарі. У ці дні люди приходять на кладовище, говорять з померлими, прибираються на могилі, змінюють хрест або пам’ятник, відвідують Літургію, а також влаштовують поминки в пам’ять про пішли родичів.

Дати поминальних субот

Батьківські суботи

Батьківські дати присутні не в кожному місяці року. Тому важливо їх не пропускати і заздалегідь готуватися. Кожен з цих поминальних днів відрізняється своїми особливостями, про які потрібно знати.

У березні два поминальних дня припадають на 8 і 27 числа місяця. 8 березня в 2021 році відзначається Вселенський м’ясопусний тиждень, це початок всіх поминальних днів року. У цю дату готують кутю з крупи і меду і відносять до церкви на панахиду. Перший поминальний день під час Великого посту буде 27 березня.

У квітні відзначають ще 2 батьківських суботи – 3 і 10 квітня відповідно. Це єдині дні Святої Чотиридесятниці, коли дозволено проводити поминальні служби і молитися про померлих душах. В інші дні православні повинні присвятити себе покаянню і здійснення благих справ.

Поминання покійних воїнів відзначають завжди 9 травня, і в 2021 році це буде неділя. На 11 травня припадає Радониця. Це свято теж не суботній, але дозволяє помолитися за померлих.

19 червня 2021 року відзначають передостанній поминальний день – Троїцьку батьківську суботу. Це день напередодні великого свята Трійці. А 6 листопада в православних храмах прослужать літургії на честь Дмитрівської батьківської суботи.
Батьківські суботи

Найближча батьківська субота (як поминати)

Щоб правильно провести такий день, потрібно відштовхуватися від масштабу. Якщо це Вселенський день, то поминати важливо абсолютно всіх померлих. Такі дні призначені для молитви про всіх покійних, починаючи з першого православної людини. Це дозволяє мирянам думати не тільки про себе і своїх близьких, а й про оточуючих, навіть незнайомих людей. Молитви і панахиди спрямовані на звернення до Бога з проханням пробачити покійним всі їхні гріхи. Виходить, що православні у вселенські батьківські суботи просять не тільки за своїх рідних, а й навіть незнайомих людей.

Віруючі відвідують літургії в храмах і подають записки з іменами тих, про кого вони просять. Багато приносять вино, їжу і речі для незаможних, здійснюючи таким чином добру справу. Після богослужіння можна відвідати кладовище, забратися там, або влаштувати поминальний обід. На поминальному обіді обов’язково повинна бути кутя, а всі розмови присвячені покійним.

Якого числа батьківські суботи в 2021 році

Дні, спеціально призначені для молитви про померлих, тісно залежать від Великодня Христової і Трійці. А оскільки обидва свята переходять, то і свята теж змінюються щорічно. Незмінним залишається тільки день поминання покійних воїнів – 9 травня.

За тиждень до Великого посту щорічно в першу суботу моляться про прощення гріхів небіжчиків. Це Вселенський поминальний день. З самого ранку у всіх православних храмах проводяться Літургії, які просять про всі покійних душах. У 2021 році він припадає на 8 березня. Потім йде Субота 2 — ї седмиці Великого посту-27 березня. У цю дату поминають родичів за обідом, готують кутю і відносять частину її до церкви.

Субота 3-й і 4-й седмиці Великого посту припадають на 3 і 10 квітня відповідно. Віруючі можуть закінчити підготовку могилки і взагалі всіх справ до великого свята. На 9-й день після Великодня святкується Радониця. У 2021 році це буде 11 травня. Це єдиний день, коли церква не радить відвідувати кладовища, щоб дозволити душам померлих зрадіти Воскресінню Христову.

У 2021 році Трійця святкуватиметься 20 Червня. Тому Троїцька батьківська субота випадає на 19 число. Перед днем пам’яті великомученика Дмитра Солунського відзначають свято Дмитрівської суботи. Найближча субота до цієї дати в 2021 році – 6 листопада.

Троїцька батьківська субота

Це свято відноситься до вселенських, тому напередодні Трійці згадують і моляться про всіх покійних. Можна відвідати могилку і поговорити з померлим родичем. Але важливо це робити не з тугою і сумом, а зі світлим сумом. Адже на наступний день велике свято Трійці.

Дмитрівська батьківська субота

Поминальний день у листопаді-Дмитрієвський. Всю седмицю, що передує цьому дню, не відбуваються шлюби. Найбільше в цей день шанують полеглих воїнів. У 1903 році був виданий указ, в якому прописувалося здійснювати богослужіння у військових частинах. Віруючим необов’язково в цей день приходити на службу в храм, досить зробити молитву вдома.

Вселенська батьківська субота (мясопустная)

Перший поминальний день в році називається мясопустним від слова мясопуст – останній день, коли дозволено вживати в їжу продукти тваринного походження. За велінням традиції в цей день слід пекти млинці. Перший залишається родичу, якого поминають, а всі інші з’їдають члени сім’ї.

Що можна робити в батьківську суботу

Релігійні свята мають безліч заборон на діяльність у свята. Люди в ці дні повинні присвячувати себе молитвам і здійснення благих справ. До прибирання в будинку церква ставиться негативно. Заняття господарством може образити пам’ять померлих, відвернути від молитов і прохань про них, а тому краще зробити прибирання напередодні.

Не працювати в церковні свята, на жаль, не можна. Але потрібно обов’язково виділити час для походу до церкви вранці. А якщо немає і такої можливості, то варто усамітнитися і помолитися про померлих прямо на роботі. Але займатися городом в ці дні небажано. Прикмети кажуть, що врожаю все одно не вийде.

Традиції кажуть, що в поминальний день потрібно залишати для покійних в розтопленій лазні віник. А тому миття в лазні тільки заохочується в християнстві. Якщо на цей день заплановано хрещення дитини, то обмежень також немає. Це найважливіший обряд, який проводиться в будь-який день, навіть в піст.

Чого не можна робити в батьківську суботу

Забороняється погано говорити про небіжчиків, сваритися, з’ясовувати стосунки в поминальні дати. Церква негативно ставиться до різних розважальних і гучних заходів. У ці дні не варто залишати на могилі спиртне і тютюн, навіть якщо покійному це подобалося за життя. Релігія не рекомендує займатися господарством і домашніми справами. Також не можна відмовляти в милостині.

Поминальні дні-важливі дати для кожної людини, а тому в ці дні потрібно поводитися благочестиво і думати про покійних тільки хороше.

Комплексна допомога в організації та проведенні похорону. Недорого.
Телефонуйте цілодобово!
+38 (044) 466-7868 +38 (067) 767-7788 +38 (063) 943-8833