Важлива інформація

Все про ритуальні послуги
віж ЕКОНОМ ДО VIP-похорон
Свидетельство о смерти
Які документи потрібні для похорону
Родительские субботы в 2022 году
Батьківські суботи. Православний календар. Поради та заборони
Прорахунок поминальних днів

*Першим днем вважається день смерті

6 Червня, 2018

Як прощатися з померлим під час похорону

Для багатьох людей похорон, особливо, якщо помер близька людина, викликають масу сумнівних емоцій, такі як страх, тривога. Не дивно, так як в таїнстві прощання з покійним є щось загадкове і надприродне. Історії людей похилого віку про те, що один невірний дія може призвести до скитаниям душі небіжчика або до неприємностей з живуть, спокою і впевненості в такій справі не надають.
Ніхто не знає, як насправді, але як прощатися з померлим чоловіком на похоронах потрібно, так як смерть – невід’ємна частина життя і будь-якого чекає день, коли він кого-то втратить.
Зміст:

 1. Як прощаються з померлим під час похорону.
 2. Як правильно прощатися з небіжчиком біля труни.
 3. Що говорити біля труни (приклади фраз).

Як прощаються з померлим під час похорону

По всьому світу, коли людина залишає цей світ, проходить спеціальний обряд прощання з ним. Таким чином, живі висловлюють повагу покійним. У кожного народу свої обряди поховання, які можуть значно відрізнятися один від одного. Але один момент все-таки об’єднує – під час похорону, попрощатися з померлим приходять рідні, друзі та просто знайомі.

Икебана на гроб 11

Ікебана на труну

Крім цього, похорон нагадують кожному про те, що немає безсмертних людей і ця доля чекає кожного, що змушує багатьох переосмислити погляди на своє існування. Обряд похорону виступає ще і як своєрідний напуття і нагадування живим, що не варто витрачати її даремно.
Православне віросповідання розглядає процес смерті, як перехід до життя в Царстві небесному. Для цього вмираючому необхідно підготуватися. Отже, обряд прощання складається з наступних етапів:

 1. За канонами Православної церкви перед смертю потрібно провести обряд соборування.
 2. Вмираючий повинен сповідатися, щоб йому відпустили гріхи.
 3. Після сповіді, священнослужитель причащає свого парафіянина на передсмертному одрі.
 4. Напуття перед смертю. Прочитати молитви можуть як священик, так і родич або близький.
 5. Коли людина померла, потрібно омити водою, після чого витирають, надягають на тіло похоронний костюм і накривають саваном.
 6. Перед винесенням труни з небіжчиком з дому, служитель церкви проводить окроплення труни і покійного, читаючи відповідні молитви.
 7. Безпосередньо перед похованням, проводиться ще один обряд – відспівування. Вважається, що лише виконавши ці обряди, покійний зможе розраховувати на вічне життя.

Як правильно прощатися з покійним біля труни

Після всіх обрядів, проведених вдома, покійного відправляють на кладовищі. Як правильно прощатися з покійним, знають не всі, деякі моменти все ж варто взяти до уваги:

 • Рідні не повинні йти перед труною.
 • Після поховання можна що-небудь з’їсти, також дозволені голосіння.
 • Покійного цілують в вінець на чолі й руки.
 • Не можна ховати, залишивши в труні квіти або ікону.
 • Попрощавшись, особа небіжчика накривається і труну опускають в могилу на спеціальних довгастих тканинних шматках, після чого вони лунають людям. Кровним родичам краще їх не брати.
 • Гроб повинен опускатися так, щоб покійний лежав головою на схід.
 • Ті, хто прийшов проводити покійного в останню путь, кидають в могилу гроші, вважається, що це потрібно для відкупу покійному, і землю. Першими це зробити повинні родичі.
 • Коли поховання завершено, потрібно провести поминки, які влаштовують родичі в день поховання, після помині проводять на 3, 9 і 40 днів, а потім кожен рік з дня смерті.

Що говорити біля труни: приклади

Проводжаючи померлого в кращий світ, потрібно не тільки зробити все правильно, але і сказати прощальні слова. Як прощатися з покійним у труни знають не всі, багато губляться, що можна сказати мертвій людині? Але обряд є обряд і останні слова, адресовані людині, якого живий світ втратив назавжди повинні прозвучати з вуст проводжає.
Певних строгих правил, як і будь сказати останні слова покійного, немає. Головне, щоб вони йшли від чистого серця і були щирими, особливо, якщо адресовані не просто знайомому, а близькій людині чи родичу. Для небіжчика найголовніше, щоб про нього зберігалася пам’ять.
П’ять прикладів, які допоможуть зорієнтуватися, що сказати стоячи перед гробом:

 1. «Спочивай з миром, Євген. Прости нас всіх живих…».
 2. «Прощай, дорога Надія Петрівна. Пам’ять про тебе завжди буде зі мною…».
 3. «Нехай спочине твоя душа. А я буду молитися за тебе…».
 4. «Покійним – вічний спокій, а живим нескінченного терпіння. Земля пухом тобі…».
 5. «Моя душа тужить про тебе. Прости тих, хто образив тебе…».

Можливо, ці знання допоможуть впоратися з втратою дорого людини. Втрата близької людини завжди заподіює багато душевного болю і страждань живим. Варто пам’ятати, що тепер покійний знаходиться в кращому світі, і знаходиться в серці своїх рідних, поки вони пам’ятають про нього.

Комплексна допомога в організації та проведенні похорону. Недорого.
Телефонуйте цілодобово!
044 466 7868 067 767 7788 063 943 8833